Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Egzekucja podatkowa w Polskim Ładzie. MF: Nie będziemy zajmować kilkuletniego komputera

Łukasz Zalewski
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
podatki
Każda egzekucja powinna być szybka i skuteczna.
Shutterstock

- Dopiero gdy zaległości podatkowe będą przekraczać 10 tys. zł, organ będzie mógł tymczasowo zająć ruchomości. Nie będzie więc tego używać w błahych sprawach. Każda egzekucja powinna być szybka i skuteczna - mówi Robert Michalski, zastępca dyrektora departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w Ministerstwie Finansów

Spore kontrowersje wzbudziły zaproponowane w Polskim Ładzie zmiany dotyczące m.in. tymczasowego zajęcia ruchomości (np. samochodów). Funkcjonariusze celno-skarbowi mają dostać większe uprawnienia. Dlaczego?

Często jest tak, że dłużnicy prowadzą działalność gospodarczą przynoszącą faktyczny dochód, ale nie spłacają wymagalnych zaległości. Obecnie zastosowanie środka egzekucyjnego, jakim jest zajęcie ruchomości przewidziane w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, podlega pewnym ograniczeniom. Ponadto zdarza się, że bywa nieskuteczne (np. zajęcie rachunku bankowego). Nie zawsze jest też możliwe dotarcie do każdego dłużnika. Stąd pomysł na tymczasowe zajęcie ruchomości, które ma być realizowane przy okazji wykonywania innych czynności kontrolnych, np. na granicy. Proszę zauważyć, że nie mówimy o nowym narzędziu, ale o rozwinięciu już istniejącego.

Pozostało 86% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się