Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

INFORLEX Biuro Rachunkowe Wszystko o zmianach w przepisach Sprawdź >>

Polski Ład: Rząd dociska korporacje. Wprowadził nowy podatek, który obejmie duże firmy

Grzegorz Osiecki Łukasz Zalewski
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
podatki
Korekty ładu na ostatniej rządowej prostej mają rozproszyć obawy w PiS i ułatwić przeforsowanie projektu w Sejmie
Shutterstock

Na ostatniej prostej prac nad Polskim Ładem rząd wprowadził nowy podatek, który obejmie duże firmy. Potwierdziły się informacje DGP dotyczące uregulowania składki zdrowotnej

Podatek od wielkich korporacji dotyczy tych, które nie płacą podatku CIT albo płacą go w sposób śladowy – wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o spółki kapitałowe i podatkowe grupy kapitałowe, których udział dochodów w przychodach wynosić będzie mniej niż 1 proc. Według premiera nowa danina ma dać budżetowi 2 mld zł rocznie.

Z kolei korekty w Polskim Ładzie dotyczące składki zdrowotnej spowodowały, że będzie płacona w kilku wariantach. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się liniowo ma wynieść 4,9 proc. Ma to być rekompensata za brak możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku przez tę grupę. Dla tych opodatkowanych według skali składka zdrowotna wyniesie 9 proc. Projekt po zmianach przewiduje też składkę minimalną – ma wynieść 9 proc. minimalnej pensji. Z kolei składkę ryczałtową w różnych wariantach będą płaciły osoby rozliczające się ryczałtem i kartą podatkową.

– Główne cele i założenia zostały zrealizowane. Historyczna podwyżka kwoty wolnej (do 30 tys. zł) zostaje – mówił DGP Łukasz Czernicki, główny ekonomista resortu finansów.

To rewolucja w systemie podatkowym. Największymi beneficjentami ustawy będą emeryci i osoby o niższych zarobkach. Najbardziej zmiany odczują osoby na działalności gospodarczej o wysokich dochodach. Ale korekty na ostatniej prostej nie przekonują przeciwników Ładu. – Samo zmniejszenie składki zdrowotnej dla podatku liniowego nie czyni propozycji lepszą, tylko bardziej ją komplikuje – uważa Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR.

Korekty ładu na ostatniej rządowej prostej mają rozproszyć obawy w PiS i ułatwić przeforsowanie projektu w Sejmie. Taki sam cel ma ustawa łagodząca skutki tych zmian dla samorządów, którą także przyjął wczoraj rząd.