Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Senat odrzucił ustawę dotyczącą domów do 70 mkw.

Sonia Sobczyk-Grygiel
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Budowa domu
"Nowy, 90-dniowy termin przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy dla wszelkich rodzajów obiektów to poważna zmiana, niezwiązana z podstawowym celem ustawy."
Shutterstock

Niebezpieczeństwa związane z brakiem kierownika budowy, otwieranie furtki do stawiania domów praktycznie bez żadnej kontroli – to niektóre zarzuty, które skłoniły senatorów do odrzucenia ustawy z Polskiego Ładu. Teraz wróci ona do Sejmu.

Odrzucenie nowelizacji prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) rekomendowały senatorom połączone komisje samorządu terytorialnego i administracji oraz infrastruktury. Jak wyjaśniał sprawozdawca komisji sen. Janusz Pęcherz (KO), zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami to inwestor będzie musiał wziąć na siebie odpowiedzialność karną, która dotychczas spoczywała na kierowniku budowy, mającym odpowiednie wykształcenie, doświadczenie i przede wszystkim ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

– Omawiana ustawa otwiera furtkę do stawiania domów praktycznie bez żadnej kontroli. Co prawda wprowadza zapis, że będą one mogły być budowane jedynie na własne potrzeby mieszkaniowe inwestora, na podstawie oświadczenia. Ale jak będzie to weryfikowane? Kto zabroni sprzedaży takiego domu za rok, 2 lata czy 5 lat po wybudowaniu? Kto sprawdzi, czy wybudowany dom ma rzeczywiście 70 mkw.? – kontynuował.