
Analitycy spodziewają się dalszych podwyżek stóp procentowych. Dotychczasowe nie wystarczą, by dynamika cen znalazła się w celu RPP
Wzrost konsumpcji i zmniejszenie klina płacowego skutkujące mniejszą presją na wzrost wynagrodzeń - tak wpływ Polskiego Ładu podsumowują analitycy Narodowego Banku Polskiego (NBP). Znaczenie rządowego programu dla gospodarki przedstawiono w poniedziałek przy okazji prezentacji najnowszej projekcji inflacji i produktu krajowego brutto. Projekcja to kluczowy dokument dla Rady Polityki Pieniężnej w decyzjach o wysokości stóp procentowych.
Przyśpieszenie konsumpcji twórcy projekcji wiążą z efektem redystrybucyjnym programu - zmniejszenie obciążeń podatkowych dla uboższych rodzin sfinansują lepiej sytuowani. Według Jacka Kotłowskiego, wicedyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP, doświadczenia pokazują, że zmniejszeniem obciążeń podatkowych płac pracodawcy są skłonni podzielić się z pracownikami. - Wpływ w krótkim okresie może być nieco proinflacyjny, w dłuższym okresie może oddziaływać w kierunku nieco niższej inflacji - podsumował Kotłowski.
Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu