Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

INFORLEX Sprawdź >>

MF: Polski Ład korzystny lub neutralny dla 96 proc. osób pracujących na umowę zlecenia lub umowę o dzieło

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
banknot stuzłotowy banknoty złoty polski złotówka 100 zł złotych
Zleceniobiorca nic nie musi robić, aby płacić mniejsze zaliczki, bo rozporządzenie działa automatycznie.
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

Dla 96 proc. osób, dla których głównym źródłem przychodu jest „działalność wykonywania osobiście”, czyli umowa zlecenia czy umowa o dzieło, Polski Ład jest korzystny lub neutralny – podało w środę MF na stronach internetowych.

„W Polsce jest ok. 1,7 mln osób, których głównym źródłem przychodów w ciągu roku jest (zgodnie z definicją PIT) +działalność wykonywana osobiście+, czyli np. umowa zlecenia, umowa o dzieło. Dla 96 proc. osób, których głównym źródłem przychodu jest +działalność wykonywana osobiście+ Polski Ład jest neutralny lub korzystny w skali roku” – podało Ministerstwo Finansów w środę na swoich stronach internetowych.

Grafika dyżur z ekspertami ZUS. Polski Ład
Grafika dyżur z ekspertami ZUS. Polski Ład /
Dziennik Gazeta Prawna

Wskazano tam, że dla 68 proc. zatrudnionych na umowę o dzieło lub umowę zlecenia wpływ zmian będzie neutralny, 28 proc. zyska, a tylko 4 proc. korzystających z tej formy zatrudnienia straci. Z wyliczeń MF wynika, że dla uzyskujących z umowy zlecenia czy umowy o dzieła miesięcznie do 1450 zł brutto zmiany podatkowe będą neutralne, dla tych, którzy otrzymują między 1450 a 4900 zł brutto miesięcznie zmiany będą pozytywne a straty obejmą tylko osoby, które miesięcznie otrzymują powyżej 4,9 tys. zł brutto.

„W przypadku umowy zlecenia kwota wolna od podatku nie jest uwzględniana przy wypłacie wynagrodzenia, a dopiero na koniec roku, przy rozliczeniu PIT. Stąd zleceniobiorcy mogli otrzymać niższą wypłatę wynagrodzenia w styczniu 2021 r. Rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia 2021 r. to koryguje. Przedłuża ono termin poboru zaliczek na podatek dochodowy” – podano na stronach resortu finansów.

Wyjaśniono, że zleceniobiorca nic nie musi robić, aby płacić mniejsze zaliczki, bo rozporządzenie działa automatycznie. Jeśli jednak zleceniobiorca nie chce, aby pobierana była mniejsza zaliczka na podatek, bo np. pracuje w dwóch miejscach, może złożyć wniosek o niestosowanie mechanizmu wynikającego z rozporządzenia.

autor: Marek Siudaj