Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

INFORLEX Sprawdź >>

Polski Ład. Kontrola i postępowanie podatkowe: Większe uprawnienia dla fiskusa i nowe możliwości dla podatników

Wiktoria Prusak Jakub Warnieło Gniewomir Parzyjagła
Ten tekst przeczytasz w 47 minut
polski ład
polski ład
Shutterstock

W dzisiejszym poradniku – ostatnim z cyklu o Polskim Ładzie – przybliżamy nowości wprowadzone w regulacjach dotyczących kontroli i postępowań podatkowych. Nie są one wprawdzie tak spektakularne jak zmiany w rozliczaniu podatków dochodowych czy obliczaniu składki zdrowotnej, ale w praktyce mogą się okazać równie ważne dla podatników. I tak sprzedawcy mogą się spodziewać, że któryś klient okaże się w istocie funkcjonariuszem celno-skarbowym dokonującym nabycia sprawdzającego. Nawet jeśli w tym przypadku uda się uniknąć mandatu karnego skarbowego, to kłopotliwa może być sama konieczność chwilowego zaprzestania sprzedaży na czas sporządzenia notatki służbowej przez sprawdzającego. Z kolei dłużnicy, których zaległości podatkowe przekraczają 10 tys. zł, muszą się liczyć z tym, że fiskus może tymczasowo zająć ich ruchomości. Wprawdzie po 96 godzinach takie zajęcie musi być zaakceptowane przez organ egzekucyjny, ale nawet cztery dni bez komputera czy samochodu mogą stanowić spory kłopot dla przedsiębiorcy.

Trudno natomiast przewidzieć, jak w praktyce szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie korzystać z nowego uprawnienia do informowania podatnika o możliwym ryzyku uczestnictwa w oszustwie karuzelowym. Obawy może budzić choćby to, że przekazanie takiej informacji nie będzie obowiązkiem organu, a przedsiębiorcy nie będą mogli samodzielnie występować z wnioskiem o informację o podejrzanych kontrahentach.

Za krok w dobrym kierunku można natomiast uznać wprowadzenie możliwości zawarcia z ministrem porozumienia inwestycyjnego czy zniesienie obowiązku składania czynnego żalu w przypadku korekty części ewidencyjnej JPK_VAT. ©℗

Marcin Mroziuk

Grafika dyżur z ekspertami ZUS. Polski Ład

Grafika dyżur z ekspertami ZUS. Polski Ład

W cyklu o Polskim Ładzie ukazały się poradniki:

„Rewolucja w PIT i składce zdrowotnej” (DGP nr 224/2021)

„CIT. Dodatkowe obciążenia i nowe możliwości dla podatników” (DGP nr 229/2021)

„Zmiany w ryczałcie od najmu i od działalności gospodarczej” (DGP nr 234/2021)

„Nowe ulgi dla firm planujących rozwój” (DGP nr 239/2021)

„Kluczowe zmiany w cenach transferowych” (DGP nr 244/2021)

Autorami publikacji są pracownicy MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy: Gniewomir Parzyjagła, radca prawny, starszy menedżer; Jakub Warnieło, doradca podatkowy, menedżer w zespole postępowań podatkowych; Wiktoria Prusak, starszy konsultant
W tekście przeczytasz o:

Urzędnik skarbowy może udawać klienta
Organ niekiedy poinformuje o możliwym udziale w karuzeli podatkowej
Fiskus zyskał prawo do tymczasowego zajęcia ruchomości
Nowy instrument zarządzania ryzykiem podatkowym dla dużych inwestorów
Nowości w stosowaniu klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania
Korekta deklaracji nie zawsze uchroni przed karą
Czy czynny żal można nadal składać elektronicznie
Istotne modyfikacje dotyczące e-doręczeń
Czego należy spodziewać się w 2022 r. w obszarze kontroli i postępowań podatkowych

Urzędnik skarbowy może udawać klienta

Nabycie sprawdzające to nowe uprawnienie nadane Krajowej Administracji Skarbowej. Jego istotą jest zakup przez urzędników skarbowych lub funkcjonariuszy celno-skarbowych towarów lub usług od podatników. Celem zakupu będzie obserwacja ze strony urzędników, czy podatnik wywiązał się z obowiązków zaewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz wydania nabywcy paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż.

„Sprawdzanym” podatnikiem w ramach nabycia sprawdzającego jest podatnik dokonujący sprzedaży towarów lub usług albo osoba dokonująca sprzedaży towarów lub usług w jego imieniu.

„Sprawdzającym” jest natomiast osoba zatrudniona w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, wykonująca czynności służbowe w urzędzie skarbowym albo urzędzie celno-skarbowym.

Polski Ład. Logo

Polski Ład. Logo

Cel zmian wprowadzonych przez Polski Ład

Pozostało 97% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się