Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Polski Ład: Czy należy naliczyć nadgodziny, skoro wypłacony został dodatek? [PORADNIA Z PRAWA PRACY]

Leszek Jaworski
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Złoty banknoty
Pracodawca w związku z obowiązującym pracowników limitem czasu pracy w nadgodzinach musi go rejestrować.
Shutterstock

W związku z zawirowaniami spowodowanymi wejściem na początku roku w życie przepisów Polskiego Ładu pracownicy Zespołu Ekonomicznej Obsługi Szkół i Przedszkoli pracowali w nadgodzinach. Za ciężką pracę otrzymali dodatek specjalny. Czy w ich przypadku należy naliczyć nadgodziny, skoro wypłacony im został dodatek?

Wypłata pracownikom samorządowym dodatku specjalnego nie blokuje naliczenia nadgodzin. Przeciwnie pracodawca w związku z obowiązującym pracowników limitem czasu pracy w nadgodzinach musi go rejestrować, gdyż zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: u.p.s.) takiemu pracownikowi za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze. I tak wynagrodzenie pieniężne obejmuje wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania oraz dodatkowe stałe składniki, np. dodatek za staż pracy, funkcyjny czy stałą premię regulaminową. Chodzi tu więc o normalne wynagrodzenie, czyli takie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, w skład którego wchodzą – oprócz wynagrodzenia zasadniczego – także dodatkowe składniki wynagrodzenia o stałym charakterze. Pracownikowi samorządowemu wykonującemu pracę w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego co do zasady nie przysługują natomiast dodatki – ani 50-proc., ani 100-proc. za godziny nadliczbowe, o których mowa w art. 1511 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Z kolei czas wolny może być udzielony na wniosek pracownika w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. Wówczas pracodawca za jedną godzinę nadliczbową udziela jednej godziny wolnej. Co do zasady oddanie czasu wolnego powinno nastąpić do końca danego okresu rozliczeniowego, a jedynie na wniosek pracownika może to nastąpić w okresie przypadającym przed urlopem wypoczynkowym lub po nim. Rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych czasem wolnym od pracy nie może jednocześnie obniżać należnego pracownikowi wynagrodzenia za pracę w danym miesiącu. Jak już wspomniano, godziny pracy nadliczbowej zrekompensowane czasem wolnym są wliczane do rocznego limitu godzin nadliczbowych.

Pozostało 86% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się