Polski Ład wprowadził nowy rodzaj kontroli, czyli nabycie sprawdzające zwane również zakupem kontrolowanym. Urzędnicy fiskusa mogą je przeprowadzić u każdego, kto prowadzi sprzedaż na rzecz konsumentów, czyli w sklepach, punktach usługowych itp. Jak przebiega taka kontrola i jakie prawa i obowiązki ma sprawdzany przedsiębiorca?
Nabycie sprawdzające to nowa procedura kontrolna w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: ustawa o KAS). Do końca 2021 r. takie zakupy były również realizowane, ale na podstawie innych procedur oraz bez specjalnego budżetu na ten cel. Procedura ta została określona w nowo dodanym do ustawy rozdziale 1b. Zasadniczo chodzi o zweryfikowanie, czy podatnik wywiązuje się z obowiązków dotyczących ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz wydawania nabywcy paragonu fiskalnego (art. 94k ustawy o KAS). Mówiąc prościej: czy sprzedaż została zarejestrowana w kasie, a kupujący dostał paragon.
Każdy przedsiębiorca sprzedający towary i usługi konsumentom powinien zapoznać się z tą procedurą, ale de facto najlepszą obroną jest rzetelne wypełnienie obowiązku wystawienia paragonu - przyznają eksperci. W takiej sytuacji urzędnik nie ma podstaw do ukarania ani firmy, ani pracownika.
Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu