Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Czy będzie możliwy ponowny wybór formy opodatkowania przez przedsiębiorców? Soboń: Jestem otwarty, ale...

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
PIT podatek
Wiceminister finansów mówił o propozycjach zmian w podatkach, jakie mają wejść w życie od 1 lipca tego roku
ShutterStock

Jeśli mamy rozmawiać o ponownym wyborze formy opodatkowania przez przedsiębiorców, to tylko przy rozliczeniu rocznym – powiedział w środę w Polskim Radio 24 wiceminister finansów Artur Soboń.

W środę w Polskim Radio 24 wiceminister finansów mówił o propozycjach zmian w podatkach, jakie mają wejść w życie od 1 lipca tego roku. Pytany był m.in. o możliwość ponownego wyboru przez przedsiębiorców metody opodatkowania działalności gospodarczej.

„Wyszliśmy z założenia, że nie wznawiamy możliwości wyboru formy opodatkowania. Ale prawda jest taka, że przedsiębiorcy, kiedy dokonywali wyboru metody opodatkowania w lutym, nie mieli pełnej wiedzy. Ale jednocześnie gdybyśmy teraz wznowili tę możliwość wyboru, byłoby zamieszanie, bo trzeba by liczyć księgi od 1 stycznia, co wymagałoby stworzenia przepisów przejściowych, które by na to pozwoliły” – powiedział Artur Soboń.

Dodał, że w niektórych przypadkach taka możliwość wyboru byłaby iluzoryczna, jako że część przedsiębiorców, np. na ryczałcie, mogło nie prowadzić pełnej księgowości. W rezultacie nie byliby w stanie zmienić formy opodatkowania, bo nie mieliby wszystkich potrzebnych dokumentów.

„Jestem tak umówiony z Izbą Doradców Podatkowych, że oni mają zaproponować przepis, który pozwalałby na ponowny wybór formy opodatkowania, ale ex post, Nie przekreślam dyskusji na ten temat, jestem tutaj otwarty. Ale jeśli mamy o rozmawiać o ponownym wyborze formy opodatkowania przez przedsiębiorców, to tylko przy rozliczeniu rocznym” – dodał wiceminister finansów.

W projekcie ustawy, wprowadzającej zmiany w podatkach, znalazła się m.in. redukcja stawki PIT z 17 do 12 proc. dla podatników, którzy są w pierwszym przedziale skali podatkowej, a więc zarabiają do 120 tys. zł rocznie. Pojawi się także możliwość częściowego odpisania składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania przez przedsiębiorców. Znika też tzw. ulga dla klasy średniej. (PAP)

autor: Marek Siudaj