Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

POLSKI ŁAD Sprawdź >>

Amortyzacja mieszkań tylko do końca roku. Eksperci apelują do MF o zmianę przepisów

Łukasz Zalewski
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Mieszkanie (1) nieruchomości (1) nieruchomość (1) kredyt mieszkaniowy
Eksperci uważają, że zakaz będzie od 2023 r. niezgodny z konstytucją, bo naruszy zasadę ochrony praw nabytych
ShutterStock

Właściciele mieszkań i budynków mieszkalnych mogą je amortyzować tylko do końca 2022 r. Zdaniem ekspertów zakaz dalszej amortyzacji jest niezgodny z konstytucją..

Przypomnijmy, że możliwość amortyzacji mają jeszcze w tym roku ci właściciele nieruchomości mieszkalnych, którzy nabyli je lub wybudowali do końca 2021 r. Wynika to z art. 71 ust. 2 nowelizacji podatkowej z 29 października 2021 r. (Dz.U. poz. 2105 ze zm.), zwanej Polskim Ładem. Nie ma znaczenia, czy właściciel jest podatnikiem PIT czy CIT.

Kto kupił lub wybudował nieruchomości mieszkalne w bieżącym roku, nie może ich już amortyzować. Zakaz wynika z art. 22c pkt 2 ustawy o PIT i art. 16c pkt 2a ustawy o CIT.

Pozostało 74% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się