Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

PIT-2 w 2023 r. Wyjaśniamy wątpliwości dotyczące nowego formularza

Radosław Kowalski
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
PIT podatek
Czy dotychczas złożony PIT-2 zachowuje ważność?
ShutterStock

Choć na temat zmian w tym formularzu napisano już chyba wszystko, to u podatników, a także pracowników działów kadr i księgowości wciąż można zaobserwować pewną nerwowość związaną z przepisami, które wchodzą w życie od Nowego Roku. Wiele z tych osób błędnie interpretuje niektóre zasady. 

Stosowanie nowego wzoru formularza jest obowiązkowe – NIEPRAWDA

Udostępniony już PIT-2 (wersja 9) ma charakter fakultatywny, ma pomagać podatnikom i płatnikom, ale nie musi być przez nich stosowany. Generalnie wszelkie oświadczenia i wnioski podatnik winien przekazywać płatnikowi na piśmie (co nie jest nowością), jednak nie muszą one być składane za pomocą formularza PIT-2. Co więcej, prawodawca wskazał, że owe wnioski i oświadczenia mogą być również składane w inny sposób przyjęty u danego płatnika. Możliwe jest wprowadzenie przez płatnika procedury elektronicznej przy składaniu wniosków i oświadczeń. Oczywiście wówczas należy zadbać, aby nie budziła wątpliwości autentyczność dokumentu i było jasne, że jego autorem jest dany podatnik. Zasadniczo prawodawca scedował na płatnika kompetencje do ustalania alternatywnych do zwykłej formy pisemnej metod komunikacji z podatnikiem, w ramach której ten ostatni będzie przekazywał oświadczenia i wnioski płatnikowi. Jeżeli weźmie się pod uwagę chociażby kwestię odpowiedzialności za ewentualne zaległości przy naliczaniu zaliczek wynikających z działania płatnika na wniosek podatnika, to – mimo tak daleko idącego odformalizowania zasad składania wniosków i oświadczeń – należy zadbać, by możliwe było wykazanie treści oświadczenia czy wniosku podatnika i daty jego złożenia płatnikowi.

Moim zdaniem z przepisów wynika, że – wbrew temu, co mogłaby sugerować treść nowego wzoru PIT-2 – formularz ten nie jest obligatoryjny także wtedy, gdy płatnik nie ustalił innego formularza. Jeżeli zatem płatnik nie wprowadzi wewnętrznych zasad składana wniosków i oświadczeń, to podatnik może złożyć je w formie pisemnej w dowolnym kształcie. Może posłużyć się formularzem PIT-2 lub samodzielnie spisać oświadczenie czy wniosek, zamieszczając w nim klauzulę o odpowiedzialności karnej. Bez wątpienia jednak wygodniejsze jest posługiwanie się formularzem PIT-2 przygotowanym przez ministra finansów.

Pozostało 79% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się