Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Przedsiębiorca ze stratą nie będzie zwolniony z należności do ZUS

Marcin Nagórek
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Polski złoty sto złotych banknot pieniądze finanse
Pieniądze
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

Prowadzę działalność gospodarczą i korzystam z ulgi na start. Niedługo ulga mi się kończy i będę musiał opłacać składki na ubezpieczenia społeczne. Rozpocznę jednak korzystanie z preferencyjnych składek. Opłacam podatek dochodowy według skali podatkowej. Czy Polski Ład zmienił coś w przepisach dotyczących tej ulgi? Czy nadal trzeba będzie opłacać składkę zdrowotną w pełnej wysokości, nawet gdy osiągnęło się stratę?

Zgodnie z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy systemowej) w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Zasada ta nie ma zastosowania do osób, które:

1) prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

Pozostało 81% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się