Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Domy do 70 mkw. Ministerstwo otwiera furtkę kreatywnym deweloperom

Mariusz Okuń
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Budowa domu
Resort rozwoju wyjaśnia: możliwe jest przeniesienie własności domu do 70 mkw. np. na dzieci lub inne osoby
Shutterstock

Wyjaśnienia Ministerstwa Rozwoju i Technologii potwierdzają, że przepis o budowaniu domu do 70 mkw. na własny użytek jest martwy. Interpretacja resortu budzi dalsze wątpliwości i może dawać kreatywnym deweloperom pole do nadużyć. Samorząd inżynierów przestrzegał przed konsekwencjami tej regulacji już od chwili pojawienia się jej w Polskim Ładzie.

Mariusz Okuń, rzeczoznawca budowlany, członek Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

Nowelizacja ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1986) obowiązuje od 3 stycznia i cały czas jej nieprecyzyjne przepisy wywołują wiele wątpliwości. Aby je rozwiać, w ostatnich dniach MRiT na swoich stronach opublikowało wyjaśnienie dotyczące domów 70 mkw. „Co zrobić, aby wybudować dom bez formalności?”. Niestety potwierdza ono nasze – wielokrotnie powtarzane wcześniej – obawy.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą inwestor – pod rygorem odpowiedzialności karnej – musi złożyć oświadczenie, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Przepisy mają być adresowane wyłącznie do indywidualnych inwestorów, by – jak tłumaczył ustawodawca – przeciwdziałać nadużyciom rynkowym.

Pozostało 68% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się