Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Puda: W Polskim Ładzie szczególny nacisk na małe i średnie gospodarstwa rolne

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Grzegorz Puda
Grzegorz Puda
Tomasz Gzell
PAP Archiwum

W Polskim Ładzie szczególny nacisk będzie kładziony na wsparcie dla małych i średnich gospodarstw rolnych - mówił we wtorek minister rolnictwa Grzegorz Puda. Ocenił, że ze środków z Polskiego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy będzie można korzystać od początku przyszłego roku.

W TVP Info Puda był pytany, który z elementów Polskiego Ładu będzie miał największe znaczenie dla polskiej wsi.

Minister stwierdził, że będzie to przywracanie przetwórstwa w Polsce, które - jak mówił - zostało przez lata zaniedbane. Wymienił również doprowadzanie internetu szerokopasmowego do miejsc, które są białymi plamami na internetowej mapie Polski, a także system melioracji.

Podkreślił, że na rozwiązaniach zawartych w Polskim Ładzie skorzystają wszyscy rolnicy, ale szczególny nacisk będzie kładziony na wsparcie dla małych i średnich gospodarstw rolnych. "Przez lata małym gospodarstwom było trudniej, w pewnym momencie były pozostawione same sobie. My im chcemy przywrócić godność ekonomiczną i społeczną" - zadeklarował.

Na pytanie, kiedy będzie ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych, Puda przekazał, że przepisy będą gotowe niebawem jako element Polskiego Ładu. "Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych będzie wspierała małe i średnie gospodarstwa. W ramach tych zapisów będzie kilkanaście pakietów: pakiet wolnościowy, dochodowy, podatkowy, które będą mogły unowocześnić polską wieś i nadać bieg po sytuacji covidowej" – poinformował szef MRiRW.

Dodał, że w ramach pakietu emerytalnego są przygotowywane rozwiązania, które zabezpieczą interes rolników przechodzących na emeryturę. Zaznaczył, że rolnicy postulowali, by ci, którzy przechodzą na emeryturę, nie musieli zdawać gospodarstwa. Zapowiedział też rozwiązania zachęcające młode osoby do pozostawania na wsi.

Zapytany, kiedy mogą być uruchomione pieniądze z Polskiego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy, minister odparł, że w najbliższym czasie rząd będzie mógł powiedzieć, które z postulatów zgłoszonych w KPO zostały przyjęte przez Komisję Europejską. "Wtedy będziemy mogli ogłosić, w jakim systemie będziemy te środki wypłacać. Warto podkreślić, że wsparcie jest cały czas. Mamy końcówkę perspektywy finansowej. Teraz mieliśmy dyskusję nt. okresu przejściowego. Zaraz potem przechodzimy do nowego programu operacyjnego, który będzie wspierał polskich rolników” – wskazał minister.

"Jeśli chodzi o Polski Ład i KPO będziemy mogli już niedługo przedstawić ustawę. Myślę, że już w czerwcu będzie ostatecznie dopisana i wtedy będziemy mogli przedstawić jej szczegółowe zapisy. Myślę, że z początkiem przyszłego roku większość z tych, którzy chcą skorzystać z tych środków finansowych, w jakiejś części będzie mogła je wykorzystywać" - powiedział Puda.