Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Rząd chce ułatwić rolnikom sprzedaż własnych wyrobów

Szymon Cydzik
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Mięso
Zgodnie z projektem rolnicy będą mogli sprzedawać produkty własnej roboty odbiorcom końcowym bez żadnych ograniczeń ilościowych
ShutterStock

Zmniejszenie ograniczeń dotyczących rolniczego handlu detalicznego ma ułatwić gospodarzom pełne skorzystanie z ulg podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu.

Instytucja rolniczego handlu detalicznego istnieje w Polsce od 2017 r. Pozwala rolnikom na sprzedaż produktów pochodzących w całości bądź części z własnej produkcji, chowu lub hodowli zarówno konsumentom indywidualnym, jak i pośrednikom prowadzącym dalszą ich sprzedaż. Dotąd możliwość ta była jednak objęta poważnymi ograniczeniami ilościowymi i terytorialnymi. Projekt nowej ustawy w tej sprawie, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, znosi większość limitów w tej kwestii. Zakłada przy tym, że produkty te nadal będą objęte kontrolą Inspekcji Sanitarnej i Weterynaryjnej.

Zgodnie z projektem rolnicy będą mogli sprzedawać produkty własnej roboty odbiorcom końcowym bez żadnych ograniczeń ilościowych. W przypadku dostarczania ich do sklepów, restauracji i stołówek ograniczenia pozostaną, gdyż wymagają tego przepisy unijne. Rolnicy będą mogli jednak dostarczać produkty pośrednikom na terenie całego kraju, dotąd było to możliwe jedynie lokalnie. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, eksperci resortu uważają, że mimo to handel takimi produktami zachowa lokalny charakter, gdyż muszą one być wytwarzane z produktów pochodzących z danego gospodarstwa, a zatem w ściśle określonym miejscu.

Pozostało 58% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się