Wydatki na zdrowie w ciągu sześciu lat zwiększą się do 7 proc. PKB. Już w 2023 r. osiągną one 6 proc. PKB.
Nowe środki przeznaczone zostaną na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zmniejszą się kolejki do lekarza, a cyfryzacja ułatwi dostęp do opieki medycznej.
- Musimy mieć więcej niż dzisiaj lekarzy. Musimy ich kształcić i ściągać z zewnątrz. To dotyczy też pielęgniarek - mówił Kaczyński.
Oto szczegóły:
Fundusz Modernizacji Szpitali i Fundusz Medyczny - inwestycje w infrastrukturę w przychodniach lekarzy rodzinnych i poradniach specjalistycznych.
Agencja Rozwoju Szpitali - opracuje specjalne programy, które pomogą w lepszym zarządzaniu szpitalami. Będzie też monitorowała sposób ich wdrażania. Rozwiązanie zakłada stworzenie profesjonalnego korpusu menedżerów i zmianę struktury właścicielskiej szpitali).
Premier @MorawieckiM zapowiedział podczas #NowyŁad #PolskiŁad, że chcą skrócić kolejki do lekarzy specjalistów.
— Alicja Defratyka (@AlicjaDef) May 15, 2021
Jak się wydłużyło to trzeba skracać.
Za rządów @pisorgpl kolejki do lekarzy specjalistów wydłużyły się o 1,6 miesiąca między X/XI 2015 a XII 2018/I 2019.#NieładPiS pic.twitter.com/UJshKu2KSF
Centrum obsługi pacjenta (pacjent.gov.pl) - ułatwi zapisy do lekarza, w tym także do specjalistów – poprzez internet lub infolinię.
Zniesienie limitów u specjalistów - rozszerzona zostanie opieka ambulatoryjna oraz zniesione zostaną limity przyjęć pacjentów poniżej 18 lat. Następnie planowane jest zniesienie limitu dla wszystkich Polaków. W ten sposób mają skrócić się kolejki do lekarzy.
Wyższe wynagrodzenia kadr medycznych
Usprawniona nocna pomoc lekarska - szpitale będą działały na zasadzie trzech etapów kontaktu z pacjentem: 1) wstępna diagnostyka i e-rejestrację pacjenta, 2) sieci powiatowych ambulatoriów całodobowych, 3) interwencja karetki ratownictwa medycznego i transport do szpitalnego oddziału ratunkowego.
Profilaktyka 40+ - program badań profilaktycznych finansowany ze środków publicznych. Będzie połączony z badaniami w zakresie medycyny pracy.
Program badawczy nad Covid-19 - zespoły badawcze z najlepszych polskich uniwersytetów i szpitali otrzymają wsparcie finansowe dla prac nad lekami i szczepionkami chroniącymi przed kolejnymi mutacjami wirusa.
Krajowa sieć onkologiczna i kardiologiczna - umożliwi m.in. nielimitowany dostęp pacjentów kardiologicznych do diagnostyki i terapii oraz leczenia chorób serca.