Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Gowin: Brak możliwości odpisu składki zdrowotnej od podatku - cieniem projektu Polskiego Ładu

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jarosław Gowin
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin
Darek Delmanowicz
PAP

Brak możliwości odpisu składki zdrowotnej od podatku kładzie się cieniem na propozycjach, zawartych w projekcie Polskiego Ładu - ocenił w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin. Jego zdaniem, dla części przedsiębiorców takie rozwiązanie oznaczałoby faktyczny wzrost opodatkowania o blisko 50 proc.

Podczas rozpoczętego w poniedziałek po południu w formule online spotkania z przedsiębiorcami Gowin ocenił, że w propozycjach podatkowych w Polskiego Ładu jest wiele rozwiązań, którym - jak mówił - "wszyscy przyklaśniemy", są jednak także propozycje budzące wątpliwości.

Wśród dobrych rozwiązań minister rozwoju, pracy i technologii wymienił podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, podniesienie pierwszego progu podatkowego do 120 tys. zł, liberalizację przepisów dotyczących tzw. estońskiego CIT-u oraz szereg innych rozwiązań, zwłaszcza rozmaitego rodzaju ulg.

"Natomiast na to wszystko kładzie się cieniem inna propozycja przedstawiona przez Ministerstwo Finansów, czyli brak możliwości odpisu składki zdrowotnej od podatku, co oznacza – zwłaszcza dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym - faktyczny wzrost opodatkowania o blisko 50 proc." - powiedział wicepremier Gowin.

"W tej sprawie zgłaszamy wraz z panią minister Kornecką (Anną, b. wiceminister rozwoju, pracy i technologii - PAP), ja jako lider jednej z patii współtworzących Zjednoczoną Prawicę, zasadnicze wątpliwości. Chcemy jednak ostateczny kształt tych naszych propozycji oprzeć o uwagi, które płyną ze strony samych praktyków, samych przedsiębiorców" - mówił minister podczas spotkania pod hasłem "Podatki dla MŚP a Polski Ład", zorganizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Gowin podkreślił, że od przedsiębiorców uczestniczących w konsultacjach oczekuje m.in. propozycji, "w jaki sposób znacząco ograniczyć skalę wzrostu opodatkowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą".

Wicepremier przypomniał, że ma krytyczne stanowisko wobec niektórych propozycji podatkowych przedstawionych przez resort finansów w ramach Polskiego Ładu.

"Mamy na ten temat własne zdanie; pani minister Kornecka wyartykułowała je bardzo jasno i bez oglądania się na osobiste konsekwencje, natomiast dyskusja wewnątrz obozu rządowego i szersza dyskusja publiczna na temat tych nowych rozwiązań podatkowych dopiero się rozpoczyna" - powiedział Gowin.

Uczestnicząca w poniedziałkowym spotkaniu online Anna Kornecka, niedawno odwołana przez premiera ze stanowiska wiceministra, jest obecnie pełnomocniczką ministra rozwoju, pracy i technologii ds. inwestycji i Zielonego Ładu.