Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Polski Ład. Medycy szacują, czy opłaca im się mniej pracować

Dorota Beker
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lekarze, szpital
Niewiadomą wciąż pozostają wynagrodzenia osób pracujących na kontraktach, czyli m.in. ratowników
Shutterstock

Pracownicy medyczni deklarują, że jeśli ich wypłaty znacznie się obniżą, zrezygnują z pracy ponad etat. Dyrektorzy liczą się z tym, że będą musieli jakoś zrekompensować podwładnym straty wynikające z Polskiego Ładu. W przeciwnym razie mogą mieć problemy.

W ochronie zdrowia powszechna jest i praca w kilku miejscach, i zarobkowanie na kontraktach. Dlatego też zatrudnieni w tym sektorze spodziewali się, że Polski Ład negatywnie odbije się na ich płacach. Pierwsze analizy to potwierdziły. Już pod koniec stycznia Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych (NIPiP) w liście do wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej alarmowała, że sytuacja finansowa pracowników ochrony zdrowia się pogorszy.

Na razie nie mamy pełnego obrazu. Pierwsze wypłaty wyliczone według nowych zasad otrzymali ci, których z podmiotami leczniczymi łączą umowy o pracę, „kontraktowcy” jeszcze nie. - Na swojej wypłacie nie widzę różnicy, na razie też nie docierają do mnie takie sygnały. Ale może to wynikać stąd, że - jak zapewniał rząd - zarabiający najmniej nie stracą na nowych przepisach. W naszym przypadku wynagrodzenie z umów o pracę to najniższa krajowa, a zlecenia zawierane zarówno bezpośrednio przez placówki medyczne, jak i zewnętrzne firmy nie są wcale lepiej wyceniane - podkreśla Krystian Karol Krasowski, prezes Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia. Deklaruje jednak, że związek będzie obserwować sytuację w dłuższej perspektywie.