Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Porównanie skutków podatkowych: działalność gospodarcza kontra jednoosobowa spółka z o.o.

Radosław Kowalski
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Jeżeli przedsiębiorca rozważa dokonanie przekształcenia ewidencjonowanej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową, to warto mu przypomnieć, że przez dwa lata będzie zobligowany do opodatkowania dochodu według stawki CIT 19 proc.
ShutterStock

Czy spółka kapitałowa to rzeczywiście lekarstwo na planowaną niekorzystną składkę zdrowotną? Czy indywidualni przedsiębiorcy mają rację, że dzięki niej unikną dodatkowych obciążeń po wprowadzeniu Polskiego Ładu?

Zapowiedź zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu po raz kolejny już wywołała dyskusje na temat tego, czy wykonywanie działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej (w szczególności z ograniczoną odpowiedzialnością) jest rozwiązaniem lepszym niż prowadzenie jej na podstawie wpisu do CEIDG. Ponad wszelką wątpliwość jest jeszcze za wcześnie na podejmowanie jakichkolwiek działań, które miałyby eliminować czy łagodzić fiskalne skutki Polskiego Ładu. Przecież nie wiadomo, w jakim kształcie nowe rozwiązania zostaną wprowadzone, a nawet czy w ogóle pojawią się w przepisach. Z całą pewnością nie jest więc dobrym pomysłem zakładanie już dzisiaj spółki z o.o. albo innej spółki będącej podatnikiem CIT, czy tym bardziej przekształcanie jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej w spółkę kapitałową tylko w celu wyprzedzenia skutków zapowiadanych regulacji. Zastrzec jednak należy, że powody przekształcenia mogą być inne niż fiskalne i wówczas działanie takie może być uzasadnione. W każdym razie trzeba jednak pamiętać zarówno o konsekwencjach dokonanego wyboru w podatku dochodowym, jak i o innych kosztach. Należy wziąć pod uwagę chociażby te związane z obowiązkiem prowadzenia przez spółkę pełnej księgowości czy konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej od umowy spółki i jej zmiany, co już samo w sobie może mieć istotne znaczenie.

Preferencyjna stawka nie od razu