Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

INFORLEX Biuro Rachunkowe Wszystko o zmianach w przepisach Sprawdź >>

„Podatkowy” Ład nadal w stanie zawieszenia

Grzegorz Osiecki Tomasz Żółciak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jaroslaw Gowin
Jaroslaw Gowin
Fot. Jakub Porzycki
Agencja Gazeta

Porozumienie wciąż nie mówi „tak”. Z tego powodu rząd nie może ruszyć z pracami nad najważniejszą ustawą Polskiego Ładu. Niewykluczone jednak, że nada bieg innym projektom. 

Premier na początku czerwca zobowiązał się do wdrożenia 10 „ważnych” dla Polskiego Ładu projektów w ciągu 100 dni. Niektóre ze zmian już obowiązują, np. zniesienie limitów do specjalistów we wszystkich dziedzinach medycyny czy dotacje inwestycyjne dla gmin i powiatów (do końca lipca trwa nabór projektów w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład). Do wdrożenia są jeszcze takie zapowiedzi, jak dom do 70 mkw. bez formalności, mieszkanie bez wkładu własnego (oba programy mają wejść w życie w IV kw. 2021 r.) czy tzw. kapitał opiekuńczy, czyli 12 tys. zł dla rodziców dzieci w wieku 1–3 lata (ma obowiązywać od stycznia 2022 r.).

Obecne negocjacje na linii PiS–Porozumienie to pokłosie spotkania w willi przy ul. Parkowej w Warszawie, podczas którego tydzień temu Mateusz Morawiecki rozmawiał z Jarosławem Gowinem w asyście ekspertów na temat Polskiego Ładu. Podstawą do dyskusji był projekt ustawy podatkowej, który już w zeszłym tygodniu miał być skierowany do konsultacji. Wstrzymano to jednak, a strony postanowiły dać sobie czas. Z informacji DGP wynika, że Morawiecki przedstawił Gowinowi trzy propozycje.

Pozostało 72% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się