Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

INFORLEX Biuro Rachunkowe Wszystko o zmianach w przepisach Sprawdź >>

PiS ustąpi w sprawie składki zdrowotnej? Polski Ład ściga się z czasem

Grzegorz Osiecki Tomasz Żółciak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jarosław Kaczyński  Mateusz Morawiecki Jarosław Gowin Zbigniew Ziobro
PiS i Porozumienie wciąż znajdują się w klinczu, jeśli chodzi o prace nad wdrożeniem podtkowych zapowiedzi z Polskiego Ładu
Leszek Szymański
PAP Archiwalny

Ryczałtowa składka zdrowotna dla przychodów do 250 tys. zł rocznie, zaś powyżej proporcjonalna lub wielokrotność ryczałtowej to – jak dowiedział się DGP – nowe propozycje PiS dla Jarosława Gowina.

PiS i Porozumienie wciąż znajdują się w klinczu, jeśli chodzi o prace nad wdrożeniem podtkowych zapowiedzi z Polskiego Ładu. Mowa m.in. o podwyższeniu do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku i zmianie wysokości składki zdrowotnej. Na stole cały czas bez odpowiedzi leży pakiet korekt, który jest rodzajem ustępstw wobec Jarosława Gowina i ma go skłonić do poparcia rozwiązań podatkowych. PiS czeka także na ewentualne nowe pomysły Porozumienia.

Jedna z najważniejszych propozycji dotyczy wysokości składki zdrowotnej dla podatników, którzy będą się rozliczali ryczałtowym PIT. W tej chwili taką formę wybrało ok. 1,4 mln osób – są to przede wszystkim przedsiębiorcy i samozatrudnieni. Jak wynika z informacji DGP, w tym przypadku miałby być wprowadzony próg o wysokości 250 tys. zł rocznego przychodu. Ci, których przychód byłby niższy, płaciliby składkę ryczałtową na poziomie 9 proc. od przeciętnego wynagrodzenia (według obecnych wskaźników to ok. 500 zł miesięcznie.)

Pozostało 83% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się