W ciągu doby od publikacji pod petycją do premiera Mateusza Morawieckiego przeciwko zmianom w podatku liniowym w ramach Polskiego Ładu podpisało się niemal 10 tys. osób - poinformował w sobotę Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz.
"W praktyce podatek liniowy straci sens dla większości obecnie go płacących" - napisał na stronie internetowej Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, apelując o podpisywanie petycji, która zostanie złożona na ręce Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Dodał, że w ciągu doby od publikacji pod apelem podpisało się niemal 10 tysięcy osób.
Zdaniem Rzecznika MŚP, Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców z sektora MŚP, w szczególności rozliczających się podatkiem liniowym. W 2019 roku było około 700 tys. takich firm w Polsce.
Jak twierdzi Abramowicz, proponowana przez rząd reforma podnosi obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50 proc., z obecnych 19 proc. do 28 proc. bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku (30 tysięcy złotych). "Rzecznik MŚP i Rada Przedsiębiorców uważają, że plany rządu dotyczące zmian w podatku liniowym w ramach Polskiego Ładu są nieuzasadnione" – wskazał Abramowicz, cytowany w informacji.
"Propozycje Polskiego Ładu związane z proporcjonalną do dochodu składką zdrowotną, nieodliczalną od podatku, podwyższa obciążenia publiczno-prawne przy tej formie opodatkowania o prawie 50 proc. Należy się temu sprzeciwić. Dlatego w ramach trwających konsultacji społecznych zachęcam do podpisania umieszczonej na naszej stronie petycji, która ma na celu utrzymanie podatku liniowego w dotychczasowym kształcie" – podsumował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Napisano, że w prowadzony niemal dwie dekady temu 19 proc podatek liniowy dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą był jedną z najważniejszych pro-przedsiębiorczych zmian po upadku komunizmu w 1989 roku. Jego wprowadzenie pomogło Polsce wejść na ścieżkę szybkiego rozwoju ekonomicznego. Przejrzystość i prostota tego podatku zachęcała bowiem wielu, zwłaszcza młodych Polaków, do zakładania własnych firm, budowania dobrobytu i wzmacniania polskiej gospodarki. Systematycznie wzrastała od lat liczba podatników rozliczających się w ten sposób. Zyskał również budżet państwa, gdyż od chwili jego wprowadzenia wpływy do budżetu systematycznie rosły - wskazano.