Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Opodatkowanie spółek jawnych a Polski Ład: Ministerstwo przyznaje się do legislacyjnego błędu

Mariusz Szulc
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
podatki
W projekcie Polskiego Ładu zapisano, że nowo utworzone spółki jawne z udziałem wspólników niebędących jedynie osobami fizycznymi, a także te, które powstaną z przekształcenia, będą miały 14 dni od rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym na powiadomienie fiskusa o swoich wspólnikach.
Shutterstock

Resort finansów wycofuje się z kontrowersyjnego przepisu oraz równie kontrowersyjnej jego wykładni w sprawie opodatkowania od 2021 r. części spółek jawnych.

W projekcie Polskiego Ładu zapisano, że nowo utworzone spółki jawne z udziałem wspólników niebędących jedynie osobami fizycznymi, a także te, które powstaną z przekształcenia, będą miały 14 dni od rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym na powiadomienie fiskusa o swoich wspólnikach. Dzięki temu unikną opodatkowania CIT.

Problem powstał 1 stycznia 2021 r. wraz z wejściem w życie nowelizacji z 28 listopada 2020 r. ustaw o podatkach dochodowych (Dz.U. poz. 2123). Wprowadziła ona opodatkowanie CIT nie tylko spółek komandytowych, lecz także jawnych, w których wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne.