Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Polski Ład, czyli krytyka ponad podziałami. Wszystkie strony mają uwagi do projektu

Łukasz Zalewski
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
podatki firma spółka
Konsultacje społeczne w sprawie flagowego, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu Polski Ład (PŁ) zakończyły się tydzień temu.
Shutterstock

Prawie 70 organizacji zgłosiło uwagi do Polskiego Ładu. Wskazują, że projekt przewiduje nie tylko podwyżki podatków, lecz także wiele mniejszych dotkliwych zmian.

Konsultacje społeczne w sprawie flagowego, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu Polski Ład (PŁ) zakończyły się tydzień temu. O części zgłoszonych uwag pisaliśmy już w artykule „Polski Ład zewsząd krytykowany” (DGP nr 162/2021). Poza zmianami w składce zdrowotnej (brak możliwości odliczenia od podatku), skali PIT (podwyższenie progu do 120 tys. zł) i kwocie wolnej (30 tys. zł) wiele propozycji zostało wycelowanych w konkretne grupy podatników. Organizacje większość z nich oceniają negatywnie, bo – podobnie jak zmiany w składce – ich wejście w życie będzie oznaczać zwiększenie obciążeń fiskalnych.

Większość organizacji bardzo szczegółowo odniosło się do propozycji (rekordzista – BCC – przedstawił 50 stron uwag). Zastrzeżenia zgłosiły również ministerstwa – Sprawiedliwości oraz Rodziny i Polityki Społecznej, a także m.in. Rządowe Centrum Legislacji, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Pozostało 89% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się