Prawie 70 organizacji zgłosiło uwagi do Polskiego Ładu. Wskazują, że projekt przewiduje nie tylko podwyżki podatków, lecz także wiele mniejszych dotkliwych zmian.
Konsultacje społeczne w sprawie flagowego, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu Polski Ład (PŁ) zakończyły się tydzień temu. O części zgłoszonych uwag pisaliśmy już w artykule „Polski Ład zewsząd krytykowany” (DGP nr 162/2021). Poza zmianami w składce zdrowotnej (brak możliwości odliczenia od podatku), skali PIT (podwyższenie progu do 120 tys. zł) i kwocie wolnej (30 tys. zł) wiele propozycji zostało wycelowanych w konkretne grupy podatników. Organizacje większość z nich oceniają negatywnie, bo – podobnie jak zmiany w składce – ich wejście w życie będzie oznaczać zwiększenie obciążeń fiskalnych.
Większość organizacji bardzo szczegółowo odniosło się do propozycji (rekordzista – BCC – przedstawił 50 stron uwag). Zastrzeżenia zgłosiły również ministerstwa – Sprawiedliwości oraz Rodziny i Polityki Społecznej, a także m.in. Rządowe Centrum Legislacji, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu