Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

INFORLEX Biuro Rachunkowe Wszystko o zmianach w przepisach Sprawdź >>

Polskoładowy mętlik w głowach [SONDAŻ]

Grzegorz Osiecki Tomasz Żółciak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
podatki 2
Ponad połowa badanych (51 proc.) uważa, że nie zyska na zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie.
Shutterstock

Tylko 30 proc. ankietowanych wierzy, że rozwiązania podatkowe zawarte w sztandarowym programie PiS będą dla nich korzystne. To o 6 pkt proc. mniej niż w badaniu z końca lipca, ale spadła też liczba negatywnie oceniających te pomysły – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM.

Ponad połowa badanych (51 proc.) uważa, że nie zyska na zmianach przewidzianych w Polskim Ładzie. To z kolei spadek o 4 pkt proc. w porównaniu z badaniem sprzed kilku tygodni. W tym czasie wyraźnie wzrosła liczba ankietowanych, którzy nie mają wyrobionego zdania w tej sprawie – z 9 do niemal 19 proc.

Politolog prof. Rafał Matyja uważa, że ludzie mają prawo mieć mętlik w głowie, bo docierają do nich sprzeczne informacje. – To porażka koncepcji pod szyldem Polski Ład. Jest on obliczony na znacznie większą grupę beneficjentów niż wskazują na to wyniki badań, tymczasem widać, że ludzie boją się manewrów przy podatkach, tego, że to się źle dla nich skończy – podkreśla. Zwraca uwagę, że ocena programu przebiega wzdłuż sympatii politycznych.

Z kolei nasz rozmówca z otoczenia premiera Mateusza Morawieckiego nie ma wątpliwości, że te wyniki to „efekt Gowina”. – To rezultat jego działań w ostatnich miesiącach i mówienia wielu nieprawd o Polskim Ładzie. Nie ma nic gorszego niż wewnętrzna krytyka dla rządowego rozwiązania – ocenia. Jednocześnie pociesza się, że wyniki mogły być jeszcze gorsze. – Baliśmy się, że może być nawet ok. 70 proc. sceptyków, a jest 51 proc. Do tego z tej grupy przynajmniej połowa za chwilę zorientuje się, że finalnie na tym zyska, czyli doceni Polski Ład, gdy odczuje jego skutki – twierdzi współpracownik szefa rządu.

– To nie tylko efekt Gowina, ale efekt udostępnianych publicznie kalkulatorów, które pokazują wprost, że ludzie na tej reformie stracą – komentuje z kolei osoba z Porozumienia Jarosława Gowina.

W rozbiciu na elektoraty największy entuzjazm wykazują wyborcy PiS (60 proc. wierzy, że skorzysta na reformie podatkowej), ale z drugiej strony co piąty nastawiony jest sceptycznie, a kolejnych 20 proc. nie ma zdania. Po stronie opozycji w pozytywne skutki Polskiego Ładu wierzy od kilku procent (wyborcy lewicy, PSL i Konfederacji) do kilkunastu procent (11 proc. w przypadku wyborców KO).

Stronnicy Mateusza Morawieckiego zwracają też uwagę na wyniki cząstkowe sondażu, a konkretnie wśród widzów Wiadomości TVP. W tej grupie 47 proc. wierzy, że Polski Ład w sferze podatkowej okaże się dla nich korzystny, 37 proc. wątpi w to, a kolejnych 16 proc. nie ma zdania. Dla rządzących to nie jest zadowalający wynik. – TVP nie pokazuje dostatecznie Polskiego Ładu. To nasz kłopot, bo albo sami go nie rozumieją, albo nie chcą zrozumieć – komentuje rozmówca DGP z rządu.

Na razie jednak Zjednoczona Prawica musi poczekać na ewentualną zmianę nastrojów. W tym tygodniu projekt ustawy podatkowej nie wejdzie pod obrady Sejmu, bo trzeba zapewnić odpowiedni czas (minimum dwa tygodnie) na konsultacje. Jak słyszymy, być może pierwsze czytanie projektu odbędzie się w komisji finansów publicznych, a izba niższa przyjmie ustawę na kolejnym posiedzeniu pod koniec września. Potem musi się nią zająć Senat, który raczej nie będzie się spieszył.

Stratedzy PiS liczą, że opinie o Polskim Ładzie zmienią się, gdy wejdzie w życie. Od początku roku najwięksi beneficjenci – spora część emerytów czy osoby o niższych dochodach – przestaną płacić podatki, więc w kieszeni zostanie im więcej. Jak pokazują kalkulatory Polskiego Ładu, osoba zarabiająca 3 tys. zł zyska 153 zł, czyli ok. 1800 zł rocznie. To może przysporzyć PiS głosów, choć zdaniem politologa prof. Rafała Matyi nie w takim stopniu, jak poprzednie duże transfery, takie jak 500 plus. ©℗

CZY WIERZYSZ, ŻE ROZWIĄZANIA PODATKOWE ZAWARTE W POLSKIM ŁADZIE BĘDĄ DLA CIEBIE KORZYSTNE?