Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Kuźniacki: Jeszcze jest czas na poprawienie przepisów Polskiego Ładu [WYWIAD]

Mariusz Szulc
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Błażej Kuźniacki
Błażej Kuźniacki
Materiały prasowe

Nie można wykluczyć uznania przez Komisję Europejską polskiego reżimu WHT pay & refund za selektywny i w efekcie prowadzący do nielegalnego zwiększenia konkurencyjności polskich podmiotów - mówi Błażej Kuźniacki, radca prawny, adiunkt na Uczelni Łazarskiego i starszy badacz naukowy na Uniwersytecie w Amsterdamie.

Twierdzi pan, że przepisy Polskiego Ładu w zakresie dotyczącym podatku u źródła mogą doprowadzić do dyskryminacji zagranicznych przedsiębiorców powiązanych. Na czym miałaby polegać ta dyskryminacja?

Z tego, że od 2022 r. wszelkie płatności dywidend, odsetek i należności licencyjnych na rzecz zagranicznych podmiotów powiązanych będą objęte mechanizmem WHT pay & refund, natomiast płatności dywidend, odsetek i należności licencyjnych na rzecz polskich podmiotów powiązanych będą z tego mechanizmu wyłączone. W efekcie krajowi rezydenci zachowają znacząco większą płynność finansową (o 19 proc. lub 20 proc.) w porównaniu do podmiotów zagranicznych. Nie będą bowiem musieli pobierać podatku u źródła, już w momencie wypłaty należności, a następnie czekać na zwrot daniny przez sześć miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet dłużej.