Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

INFORLEX Sprawdź >>

Polski Ład: Amortyzacja mieszkań niby możliwa, ale zerowa

Agnieszka Pokojska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
nieruchomości (2) dom (1) nieruchomość (1) mieszkanie (1) mieszkania (1) domy
Przypomnijmy, że dzięki innemu przepisowi przejściowemu – art. 71 ust. 1 nowelizacji podatnicy nadal będą mogli jeszcze w 2022 r. stosować dotychczasowe zasady opodatkowania najmu prywatnego.
Shutterstock

Teoretycznie w 2022 r. będzie można jeszcze potrącać od przychodów odpisy amortyzacyjne od nieruchomości mieszkalnych nabytych i wytworzonych do końca 2021 r. Jednak w praktyce uniemożliwi to błąd w Polskim Ładzie. Problem polega na tym, że odpis będzie wynosił 0 zł.

Chodzi o przepis przejściowy, który miał być wyjątkiem od zasady, że od 2022 r. nie będzie można amortyzować budynków i lokali mieszkalnych. Posłowie zgodzili się, aby jeszcze przez rok podatnicy mogli potrącać od przychodu odpisy amortyzacyjne dokonywane od posiadanych już teraz nieruchomości. Ale popełnili legislacyjny błąd.

– Pozwolili bowiem zaliczać odpisy amortyzacyjne do podatkowych kosztów, a zarazem zabronili samej amortyzacji – wskazuje dr Adam Bartosiewicz z kancelarii EOL. To oznacza, że odpisy amortyzacyjne będą wynosiły 0 zł.

Pozostało 91% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się