Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

INFORLEX Sprawdź >>

Polski Ład: Spółka komandytowa zyska na popularności

Agnieszka Pokojska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
podatki
Od 2022 r. dla spółek komandytowych (jeżeli wspólnikami będą osoby fizyczne) pojawi się też możliwość wyboru systemu estońskiego i zapłaty podatku dopiero w momencie wypłaty zysku.
Shutterstock

Wspólnicy spółki komandytowej będą płacić składkę zdrowotną w zryczałtowanej wysokości. Eksperci podpowiadają, że po wdrożeniu Polskiego Ładu warto rozważyć prowadzenie działalności w takiej formie.

Po wejściu w życie od 2022 r. nowelizacji zwanej Polskim Ładem, która czeka na publikację w Dzienniku Ustaw, zmieni się atrakcyjność różnych form prowadzenia biznesu.

Przypomnijmy, że nowe przepisy wyłączą od przyszłego roku możliwość odliczenia składki zdrowotnej od PIT. Będzie to dotyczyć wszystkich podatników. Przedsiębiorcy rozliczający się według skali zapłacą składkę w wysokości 9 proc. dochodu, ale będą mogli skorzystać z ulgi dla klasy średniej (przy przychodach od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie, czyli od 5701 zł do 11 141 zł miesięcznie). Z ulgi tej nie skorzystają przedsiębiorcy rozliczający się liniowo 19-proc. PIT. Zapłacą oni natomiast niższą składkę zdrowotną - w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu. Każdy przedsiębiorca powinien więc indywidualnie policzyć, jaki sposób prowadzenia działalności i opodatkowania będzie mu się najbardziej opłacał.

Pozostało 87% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się