Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

INFORLEX Sprawdź >>

Polski Ład może wpłynąć na politykę rachunkowości

dr Katarzyna Trzpioła
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
kontrola, dokumenty, podatki
Zarówno ustawa o rachunkowości, jak i MSR 40 „Nieruchomość inwestycyjna” (dalej: MSR 40) przewidują, iż jednostki mogą wyceniać nieruchomości zaliczone do inwestycji na jeden z dwóch sposobów.
ShutterStock

Od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać liczne zmiany, m.in. w CIT. Szczególnie muszą uważać jednostki posiadające nieruchomości. Zasady obowiązujące w rachunkowości będą miały wpływ na ich rozliczenia w podatku dochodowym. Powinny więc się zastanowić nad innym modelem wyceny.

Przepisy ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (w momencie oddawania dodatku do druku ustawa czekała na publikację w Dzienniku Ustaw; dalej: Polski Ład) będą skutkowały nie tylko nowymi rozwiązaniami podatkowymi. Mogą też wpłynąć na zasady ujmowania i wyceny niektórych aktywów w rachunkowości podmiotów stosujących przepisy zarówno ustawy o rachunkowości jak i MSR/MSSF. W szczególności dotyczy to ujmowania i wyceny nieruchomości zaliczanych przez jednostki do inwestycji.

Dwa sposoby

Pozostało 94% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się