Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

POLSKI ŁAD Sprawdź >>

Dodatkowe obciążenia i nowe możliwości dla podatników [Pakiet zmian podatkowych w Polskim Ładzie cz. 2.]

Łukasz Kosonowski Maciej Giera Aleksandra Topolska Paweł Wyciślik Agnieszka Wnuk Piotr Paśko Jacek Wojtach Konrad Medoliński Daria Górka Bartosz Głowacki Magdalena Zamoyska Monika Grobelska Marcin Mroziuk
Ten tekst przeczytasz w 82 minut
Wprawdzie w CIT nie będzie takiej rewolucji jak w PIT, ale liczba i zakres zmian i tak są ogromne
Shutterstock

Kontynuując cykl poświęcony zmianom wprowadzonym przez Polski Ład, tym razem skupiamy się na nowościach w podatku dochodowym od osób prawnych.

Wprawdzie w CIT nie będzie takiej rewolucji jak w PIT, ale liczba i zakres zmian i tak są ogromne. Obawy firm budzą przede wszystkim rozwiązania, które wpływają na zwiększenie ich obciążeń podatkowych (m.in. nowy podatek minimalny, kolejne ograniczenia dotyczące kosztów uzyskania przychodów, opodatkowanie przerzucanych dochodów). Co gorsza, jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów pojawiają się wątpliwości dotyczące ich prawidłowego stosowania, dlatego staramy się przynajmniej częściowo je wyjaśnić.

Zwracamy także uwagę na zmiany korzystne dla podatników. I tak od przyszłego roku m.in. zniknie limit przychodowy, który ograniczał krąg podmiotów mogących skorzystać z estońskiego CIT, a także wprowadzono zwolnienia podatkowe dla spółek holdingowych. Przy czym uznaliśmy, że na bardziej szczegółowe omówienie zasługują nowe ulgi dla przedsiębiorców, dlatego poświęcimy im odrębny poradnik, który ukaże się za dwa tygodnie.

W cyklu o Polskim Ładzie ukazały się poradniki:

„Rewolucja w PIT i składce zdrowotnej” (DGP nr 224/2021)

„Zmiany w ryczałcie od najmu i od działalności gospodarczej” (DGP nr 234/2021)

„Nowe ulgi dla firm planujących rozwój” (DGP nr 239/2021)

„Kluczowe zmiany w cenach transferowych” (DGP nr 244/2021)

"Większe uprawnienia dla fiskusa i nowe możliwości dla podatników" (DGP  nr 9/2022)

Co znajduje się w poradniku?

estoński cit stanie się atrakcyjniejszy

reorganizacje spółek z nowymi obostrzeniami.

nowy podatek minimalny zapłacą nie tylko duże korporacje

przerzucone dochody zostaną opodatkowane nową daniną

tworzenie podatkowych grup kapitałowych będzie łatwiejsze

spółki holdingowe skorzystają z preferencji podatkowych

sposób kalkulacji limitu kosztów finansowania dłużnego będzie mniej korzystny

Po zmianach więcej podmiotów powinno być zainteresowanych estońskim CIT

Ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2105; dalej: nowelizacja) będąca częścią Polskiego Ładu stanowi jedną z największych zmian prawa podatkowego w Polsce od wielu lat. A być może jest największą taką zmianą w ogóle, w szczególności w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. Nowe regulacje są często słusznie krytykowane z powodu umiarkowanej (nazywając dyplomatycznie) jakości legislacji i tempa prac nad tą nowelizacją. Warto jednak zauważyć, że wśród wprowadzanych zmian są i takie, które niewątpliwie należy ocenić pozytywnie – jak choćby te w przepisach dotyczących tzw. estońskiego CIT (zwanego również ryczałtem). ramka

Alternatywa, którą trzeba było poprawić

Pozostało 98% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się