Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

INFORLEX Sprawdź >>

Wspólne rozliczenie z małżonkiem może uratować ulgę dla klasy średniej

Agnieszka Pokojska
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jakie świadczenia przysługują małżonkom z ZFŚS?
Jeżeli połowa sumy przychodów obojga małżonków zmieści się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł, to każde z nich odliczy ulgę
Shutterstock

Nawet jeżeli mąż lub żona nie mają prawa do ulgi dla klasy średniej, to przy wspólnym rozliczeniu mogę tę ulgę zyskać – potwierdza Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie czytelników DGP.

Tak samo resort wypowiedział się w minionym tygodniu dla PAP. Ministerstwo twierdziło: „Jeżeli (…) istnieje dysproporcja między przychodami małżonków i np. jeden przekracza limit przychodowy, a drugi nie osiąga żadnych przychodów, to też mogą skorzystać z odliczenia. W tym przypadku jednakże połowa łącznych przychodów obojga małżonków (z pracy na etacie oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej) musi wynosić co najmniej 68 412 zł i nie przekraczać 133 692 zł. Jest to warunek zastosowania odliczenia i przy jego spełnieniu każdy z nich zastosuje ulgę obliczoną od połowy ich wspólnych przychodów”.

Ulga dla klasy średniej ma zniwelować negatywne skutki likwidacji prawa do odliczenia składki zdrowotnej od podatku, ale skorzystają z niej wyłącznie pracownicy oraz przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej.

Pozostało 90% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się