Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

INFORLEX Sprawdź >>

Polski Ład. Zmiany nie wpłyną na roczne obliczenia

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
polski ład
Rozporządzenie nie dotyczy w ogóle rozliczeń rocznych, dokonywanych już przez samych podatników. W tym zakresie zasady Polskiego Ładu pozostają bez zmian, przez co aktualność zachowują również obliczenia naszych ekspertów.
Shutterstock

W dzisiejszej publikacji „Polski Ład w wynagrodzeniach i dochodach” nie uwzględniliśmy zmian, które weszły w życie już po oddaniu tej publikacji do druku. Choć zmiany są istotne, nie wpływają na wyliczenia przygotowane dla nas przez ekspertów i przedstawione w dzisiejszej publikacji.

Eksperci policzyli bowiem wpływ Polskiego Ładu na zarobki i dochody w ujęciu rocznym, a nie miesięcznym. Celem naszych obliczeń jest pokazanie efektu końcowego, czyli różnicy między dotychczasowym a nowym poziomem obciążeń podatkowo-składkowych.

Opublikowane w piątek 7 stycznia br. rozporządzenie ministra finansów (Dz.U. poz. 28) dotyczy natomiast miesięcznych zaliczek na PIT, obliczanych i potrącanych przez płatników. Weszło ono w życie 8 stycznia i wprowadza nowe zasady pobierania i przekazywania zaliczki na PIT od przychodów z pracy i stosunków pokrewnych, emerytur i rent (art. 31 i art. 34 ust. 1 ustawy o PIT) oraz z umów zlecenia (art. 13 pkt 8 ustawy o PIT).

Pozostało 84% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się