Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Żona też może być prokurentem [WYWIAD]

Katarzyna Jędrzejewska
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Firma
Prokurent ma zakres umocowania porównywalny do uprawnień wspólnika i - jeżeli mówimy o spółce kapitałowej - do uprawnień członka zarządu
Shutterstock

Jedna osoba może pełnić obie funkcje: prokurenta i pracownika bądź zleceniobiorcy, ale nie należy tych funkcji utożsamiać. To są niezależne stosunki prawne - mówi prof. Tomasz Siemiątkowski, kierownik katedry prawa gospodarczego SGH, adwokat w kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara.

Czy prokurenta może ustanowić tylko przedsiębiorca wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, czy także do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej?

Prokurenta może ustanowić każdy przedsiębiorca, zarówno ten, który jest wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS, jak i ten, który jest wpisany do CEIDG. Prokury może zatem udzielić nie tylko spółka handlowa bądź każdy inny podmiot wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS (np. towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych), ale też przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do CEIDG, czyli zarówno osoba fizyczna prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą, jak i wspólnicy spółek cywilnych.

Pozostało 94% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się