Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Polski Ład szkodliwy dla… działkowców? Posłowie interpelują do ministra zdrowia

P.S.
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Rodzinne ogródki działkowe Warszawa ROD działki bloki osiedle
Czy osoby wybrane do władz Stowarzyszeń Rodzinnych Ogródków Działkowych podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

Czy osoby wybrane do władz Stowarzyszeń Rodzinnych Ogródków Działkowych podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, uregulowanemu w art. 66 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – pyta Adama Niedzielskiego Tomasz Olichwer poseł Platformy Obywatelskiej, w interpelacji w sprawie utrudnień w funkcjonowaniu rodzinnych ogródków działkowych, wynikających z wprowadzenia Polskiego Ładu.

- Do mojego biura poselskiego zgłosili się przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców wraz z Leszkiem Buckim I wiceprezesem Okręgu Śląskiego, zwracając uwagę na treść zmienionego przepisu i jego niejednolitą wykładnię – zauważa Olichwer i wskazuje na przepisy podatkowe związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu.

W interpelacji poselskiej nr 31060 (zgłoszonej przez Arkadiusza Myrchę i Tomasz Szymańskiego) czytamy, że ustawą z 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw zmieniono m. in. przepisy ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w części dotyczącej oskładkowania osób działających na podstawie powołania w organach osób prawnych. W art. 66 ust. 1 u.ś.o.z. wprowadzono pkt 35a który stanowi, że obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu będą podlegały „osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie”. Według jednej z przedstawianych interpretacji za osoby, o których mowa art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy zdrowotnej, uznaje się osoby wchodzące w skład organów stowarzyszeń.

Taki kierunek wykładni determinowany jest poprzez użycie sformułowania „powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania” w treści art. 66 ust. 1 u.ś.o.z. Tymczasem - jak zauważa autor interpelacji - w ustawie Prawo o stowarzyszeniach ustawodawca w sposób wyraźny wskazuje, że członkowie organów stowarzyszeń pochodzą z wyboru (art. 10 pkt 5 Prawa o stowarzyszeniach).

Olichwer mając na uwadze art. 109a i art. 162 ust. 1 u.ś.o.z. w zakresie właściwości rzeczowej i interpretacji, skierował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego trzy następujące pytania.

Czy osoby wybrane do władz Stowarzyszeń Rodzinnych Ogródków Działkowych podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, uregulowanemu w art. 66 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych?

Czy Ministerstwo otrzymywało jakiekolwiek sygnały związane z wątpliwościami interpretacyjnymi, opisanymi w interpelacji? Jeśli tak, to proszę o przekazanie informacji w tym zakresie.

Czy Ministerstwo w związku z wątpliwościami interpretacyjnym art. 66 ust. 1 u.ś.o.z. pkt 35a podejmowało lub zamierza podjąć działania aby ten nowy przepis nie wszedł w życie?

Treść interpelacji nie została jeszcze oficjalnie opublikowana na stronie sejmowej. Póki co informacja o jej przyjęciu widnieje z datą 2 lutego br.