Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie ustają pytania o zwrot nadpłaty w ubezpieczeniu zdrowotnym

Julia Herold Piotr Aleksiejuk
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
podatki 2022
W przypadku przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem, gdy po zakończeniu roku składkowego okaże się, że suma zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, które płatnik zapłacił za poszczególne miesiące, jest niższa niż składki obliczone od rocznej podstawy, płatnik będzie obowiązany do uiszczenia dopłaty
Shutterstock

Problem dotyczy przede wszystkim sytuacji, gdy zostanie ona stwierdzona już po upływie terminu do złożenia odpowiedniego wniosku do ZUS. Przepisy nie dają na to odpowiedzi - piszą eksperci z kancelarii Wojarska Aleksiejuk i Wspólnicy.

Piotr Aleksiejuk, radca prawny, Wojarska Aleksiejuk i Wspólnicy
Julia Herold, radca prawny, Wojarska Aleksiejuk i Wspólnicy

Wejście w życie Polskiego Ładu, tj. ustawy nowelizującej jednocześnie wiele ustaw w zakresie podatków i składek, prowadziło spore zamieszanie i niepewność, szczególnie dla przedsiębiorców. Wiele problemów spowodowały m.in. liczne zmiany w zasadach obliczania składki zdrowotnej. Od nowego roku zmienił się nie tylko jej sposób naliczania, ale i zwrotu jej nadpłaty. Otrzymanie takiego zwrotu uwarunkowane jest złożeniem przez płatnika odpowiedniego wniosku, co jest całkowicie nowym rozwiązaniem. Płatnicy zadają wiele pytań: kiedy należy go złożyć, jak tego dokonać oraz co w przypadku, kiedy nadpłata wyniknie już po ustawowym terminie składania wniosków o zwrot? Niestety, ani przepisy, ani Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie rozwiewają wprost wszystkich wątpliwości.