Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Polski Ład. MF rozwiewa kolejne wątpliwości w sprawie zmiany formy opodatkowania

Marcin Mroziuk
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Polski Ład
Shutterstock

Resort finansów wyjaśnił, że nie będzie można wycofać się z decyzji o wstecznym wyborze skali podatkowej dokonanej w PIT-36. Z kolei przy kilku formach prowadzenia działalności gospodarczej złożenie PIT-28 dla jednej z nich nie zamyka drogi do przejścia na zasady ogólne w innej

Tak wynika ze stanowiska, które wydano na prośbę DGP. Interesowało nas, czy podatnik, który zadeklaruje w zeznaniu rocznym przejście z podatku liniowego na skalę (identyczne zasady dotyczą ryczałtowców), będzie mógł jeszcze przed 2 maja 2023 r. zmienić zdanie, złożyć korektę i pozostać przy dotychczasowej formie opodatkowania. Chcieliśmy też wiedzieć, czy przedsiębiorca prowadzący firmę w dwóch różnych formach (np. indywidualna działalność gospodarcza i spółka cywilna) będzie mógł podejmować decyzję o przejściu z ryczałtu na skalę niezależnie, w zakresie każdej z tych działalności odrębnie.

Eksperci dość krytycznie oceniają ograniczanie przez Ministerstwo Finansów prawa do skorygowania oświadczenia o wyborze skali podatkowej zawartego w terminowo złożonym zeznaniu rocznym za 2022 r. Wszyscy natomiast zgadzają się z wykładnią MF dotyczącą przedsiębiorców, którzy osiągają przychody z indywidualnej działalności gospodarczej oraz jako wspólnicy spółek transparentnych podatkowo.

Pozostało 91% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się