Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

POLSKI ŁAD Sprawdź >>

Polski Ład. O nadpłacie składki za prokurentów rozstrzygną sądy

Joanna Śliwińska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
ZUS I Oddział Zakład Ubezpieczeń Społecznych Warszawa
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

Od stycznia 2022 r. opłacaliśmy składkę zdrowotną za prokurenta jednej z obsługiwanych spółek. Tymczasem teraz usłyszeliśmy, że prokurenci wbrew wcześniejszym doniesieniom nie zostali od nowego roku objęci składką i można się zwrócić do ZUS o zwrot nadpłaty. Czy w tej sytuacji powinniśmy zaprzestać już opłacania składek za prokurentów oraz wystąpić do organu rentowego o zwrot pieniędzy?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo obecnie wciąż trwają dyskusje, czy opłacanie składek za pierwsze półrocze 2022 r. było konieczne. Wydaje się, że zakończą się one dopiero wtedy, gdy sprawy rozstrzygną sądy. Przy czym, co należy wyraźnie podkreślić, że nie ma już wątpliwości, że prokurenci podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu za okres od 1 lipca 2022 r. A to dlatego, że 1 lipca 2022 r. obowiązują już przepisy Polskiego Ładu 2.0, tj. ustawy z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która znowelizowała m.in. ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: u.ś.z.). Nowelizacja ta zmieniła bowiem brzmienie art. 66 ust. 1 pkt 35a u.ś.z. Obecnie zgodnie z tą regulacją ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają „osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania” oraz oddzielnie wymienieni prokurenci. Pisaliśmy też o tym w artykule „Ubezpieczenie zdrowotne: prokurenci z nadpłatą czy bez?” (dodatek Ubezpieczenia i Świadczenia z 21 lipca 2022 r., DGP nr 140).

Pozostało 82% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się