Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Budowa domu do 70 mkw. bez zezwolenia. Co wiemy o jednej z propozycji Polskiego Ładu

P.S.
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Co jeszcze przewiduje rządowy program budowy domu do 70 mkw. bez zezwolenia?
Shutterstock

Budowa domu do 70 mkw. ma być możliwa bez pozwolenia, kierownika i książki budowy. W praktyce będzie to nawet do 90 metrów kwadratowych, jeśli wliczymy część użytkową poddasza oraz taras. Takie założenia pojawiły się w programie „Mój dom 70M2 przedstawionym przez rząd w ramach Polskiego Ładu.

By postawić dom konieczne będzie tylko zgłoszenie. Co jeszcze przewiduje rządowy program budowy domu do 70 mkw. bez zezwolenia?

Budowa domu do 70 mkw. - gotowiec lub własny projekt

Rząd, by ułatwić inwestorowi przedsięwzięcie, przygotuje katalog gotowych projektów domów. Z tych będzie można skorzystać za darmo. Pobranie rządowego projektu na 70-metrowy dom nie będzie przymusem, a tylko możliwością. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować zamierzenia budowlane po swojemu. Pomysłodawcy przekonują, że gotowe projekty mają zawierać wszystkie instalacje i inne niezbędne rozwiązanie budowlane.

Budowa domu do 70 mkw. - prywatnie a nie dewelopersko

Rząd zapewnia, że budowa domów do 70 mkw. w ramach Polskiego Ładu nie będzie wprowadzona specustawą. To oznacza, że nie ma mowy o budowie osiedli czy stawianiu domów bezpośrednio przy granicy sąsiedniej posesji, jak np. to bywa przy projektach deweloperskich. W tym zakresie będą obowiązywać obecne przepisy budowlane, w tym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co do zasady to 3-4 metry od granicy, w zależności od tego czy w ścianie są okna lub drzwi oraz czy na działce sąsiedniej znajduje się budynek.

Wprowadzenie uproszczonych procedur nie oznacza dopuszczenia samowoli budowlanej czy stawiania kilku budynków na małej działce. Procedura wciąż ma być regulowana i kontrolowana przez inspekcję nadzoru budowlanego.

Co istotne, zapisy programu mają ograniczyć możliwość stawiania domów do 1 tysiąca metrów kwadratowych działki. Rząd informuje, że inwestor chcący postawić dwa domy będzie musiał dysponować, co najmniej 2 tys. metrów, czyli 20 arami.

Mniej formalności w programie budowa domu do 70 mkw. bez zezwolenia

Najważniejszym założeniem programu jest miejscowy plan zagospodarowania, który musi pozwalać na taką inwestycję.

Wystarczyć ma wtedy tylko zgłoszenie budowy, które obecnie możliwe było w przypadku stawiania budynków do 35 m2. W razie braku plan zagospodarowania konieczny będzie wniosek o szybkie wydanie przez gminę decyzji o warunkach zabudowy.

Przy inwestycji nie będzie też konieczności angażowania kierownika budowy czy prowadzenia dziennika budowy. Jak przekonuje rząd, program budowy domu do 70 mkw. bez takich formalności ułatwi i skróci proces budowlany. Pozwoli też inwestorom zaoszczędzić pieniądze.

Zgłoszenie zamiast uzyskania pozwolenia na budowę jest procedurą krótszą i mniej skomplikowaną Dokonuje się go przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych.

Pomysły rządu - o ile mogą spodobać się inwestorom - tak już budzą wątpliwości ekspertów, np. w zakresie odpowiedniego nadzoru jakościowego czy pilnowania względów bezpieczeństwa. Rząd zapewnia, że słyszy głosy wielu stron zaangażowanych w program budowy domu do 70 mkw. i poprawia niektóre rozwiązania. Ma plany, by jeszcze w czerwcu złożyć wpis do wykazu prac Rady Ministrów i gotowy projekt przesłać do oficjalnych konsultacji – już w okresie wakacji.